O tym mówiono już od dawna. Poparto wieloma badaniami i obserwacjami. Ryzyko zachorowania na raka zależy nie tylko od czynników genetycznych, ale też od czynników środowiskowych, w tym żywności.
Obecnie funkcjonuje teoria, że aż 34% nowotworów jest spowodowanych przez czynniki żywieniowe. Liczne badania epidemiologiczne wykazały silny związek między dietą zawierającą tłuszcz zwierzęcy, a ryzykiem zachorowania na raka zwłaszcza piersi, żołądka, jelita grubego i prostaty. Spożycie tłuszczów, pochodzenia roślinnego, takich jak oliwa z oliwek extravergine, w oparciu o zasady diety śródziemnomorskiej odgrywa działanie ochronne na pojawienie się tych chorób. Wybieraj tylko świeżą oliwę extravergine, bo tylko ona jest zdrowa.
Oliwa extravergine zawiera ważne elementy (kwas oleinowy, polifenole i witaminy)
które mogą pozytywnie wpływać na różne procesy metaboliczne organizmu. Aby ograniczyć potencjalne czynniki podnoszące ryzyko zachorowania, jest konieczne, aby działać prewencyjnie i stopniowo zmniejszać i eliminować różne czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, otyłość, infekcje, alkohol i wysokie zużycie tłuszczów zwierzęcych.
W ostatniej konferencji „oliwa i zdrowie” zorganizowanej we włoskim Arezzo zostały poruszone dobroczynne właściwości oliwy z oliwek extravergine. Eksperci, na spotkaniu zorganizowanym przez Region Toskania, po raz kolejny podkreślali znaczenie oliwy z oliwek extravergine w zrównoważonej diecie w celu zapobiegania wystąpienia poważnych chorób takich jak rak, cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe.
Eksperci potwierdzili, że główną korzyścią, którą daje nam oliwa z oliwek extravergine, są polifenole, czyli przeciwutleniacze. Oliwa z oliwek extravergine jest szczególnie w nie bogata, a są to substancje, które opóźniają proces starzenia się naszych komórek, co w dłuższej perspektywie zapobiega miażdżycy i zmianach w strukturze DNA komórki (zmiany nowotworowe). Jeżeli poszukujesz oliwy extravergine, która charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością polifenoli, możesz spróbować naszej Olio del Cardinale.
Dieta śródziemnomorska i jej wpływ na nasze zdrowie
W ostatnich latach w wielu czołowych czasopisamch naukowych zostało opublikowanych wiele badań, które potwierdziły, że około jedna trzecia występowania nowotworów jest związana ze spożywaną przez nas żywnością i dietą. Przeprowadzone w latach `70 XX wieku przez doktora Atkinsa badania nad nawykami żywieniowymi populacji z różnych regionów Świata, wykazały, że dieta śródziemnomorska jest najkorzystniejsza jeżeli chodzi o profilaktykę chorób układu krążenia, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy i nowotworów.
Atkins w swoim badaniu dużo miejsca poświęcił oliwie z oliwek extravergine, jako głównemu i charakterystycznemu składnikowi diety śródziemnomorskiej. Bezpośrednio powiązał jej spożycie z dobroczynnym oddziaływaniem na zdrowie człowieka. W ostatnich badaniach wykazano też przeciwzapalne właściwości składników zawartych w oliwie z oliwek extravergine.
Podsumowując. Żywienie się według zasad diety śródziemnomorskiej oraz codzienne stosowanie świeżej (bo tylko taka zawiera cenne składniki) oliwy z oliwek extravergine, wzmacnia naszą odporność na choroby wieńcowe, cukrzycę, stany zapalne, a dzięki ogromnej zawartości antyutleniaczy hamuje mutacje w komórkach naszego ciała.
Przeczytaj również:
Odwiedź również nasze profile na social mediach: