Risotto z dynią i boczkiem

Jedno z najlepszych risotto, jakie jadłem

Tak jak kilka miesięcy temu w okresie od maja do czerwca na moim warsztacie kuchennym były szparagi, tak teraz przyszedł czas na dynię. Pojawienie się dyni jasno wskazuje na początek jesieni. Przyznam się, że uwielbiam dynię. Była już zupa krem z dyni, zrobiłem też ravioli z farszem dyniowym. Kilka dni temu znalazłem w szafce paczkę ryżu do risotto, którą kiedyś sobie przywiozłem z jakiegoś wyjazdu. Upływająca data ważności zdecydowała, że najbliższe dni spędzę na jedzeniu ryżu z dodatkami. I tak, wertując którąś z książek i magazynów trafiłem na przepis risotto z dynią. Receptura należy do Gordona Ramsaya, co dawało dużą szansę na całkiem dobry efekt końcowy. Efekt końcowy jest porażający. Nie sądziłem, że ryż z dynią i kilkoma dodatkami może tak smakować. Ta potrawa wchodzi do mojego prywatnego menu i sprawi, że każdego roku będę wypatrywał początku jesieni.

Składniki

  • 500 g miąższu z dyni, pokrojony w kostkę
  • 3 szalotki
  • 40 g wędzonego boczku
  • 300 g ryżu do risotto 
  • 1 litr bulionu warzywnego
  • 100 ml wytrawnego białego wina
  • 2 łyżki śmietany 18% (opcjonalnie)
  • starty parmezan
  • sól morska i świeżo tłuczony pieprz
  • oliwa extravergine

Przygotowanie

Risotto wymaga ciągłego mieszania, więc wszelkie prace typu posiekanie szalotki, przygotowanie bulionu, smażenia boczku, należy zrobić, zanim wsypiesz ryż do garnka. A więc po kolei.  Najpierw posiekaj boczek, przesmaż go na suchej patelni i odłóż do odsączenia. Posiekaj szalotki, obierz dynię i pokrój ją na kostkę o boku około 1 cm. Przygotuj bulion warzywny (por, marchew, czosnek, pietruszka korzeń i nać, seler, cebula, liść laurowy, ziele angielskie, zioła).

W dużym garnku lub rondlu, na średnim ogniu rozgrzej oliwę z oliwek extravergine (ja używam Agostini Sublimis) i wrzuć posiekaną szalotkę i dynię. Delikatnie smaż przez około 5 minut, tak by nie przypalić.
Następnie wsyp ryż, koniecznie do risotto, może być odmiany arborio. Ryż przesmaż przez chwilę, tak by się zeszklił, ciągle mieszając. Jak już ryż będzie uprażony, powinno to zająć około dwóch minut, dolej białe wytrawne wino. Mieszaj do czasu, aż wino się wchłonie, a alkohol wyparuje.

Teraz najważniejsza część, dodawanie bulionu. Wlej 1/4 bulionu, zamieszaj i poczekaj, aż bulion się wchłonie. I tak dodawaj, aż do wlania całego bulionu. Jak już cały bulion się wchłonie, wsyp do garnka smażony boczek, śmietanę oraz parmezan. Dopraw solą i pieprzem i gotuj jeszcze przez 1 góra 2 minuty. Na talerzu możesz dodać odrobinę parmezanu i czarnego pieprzu, grubo utłuczonego.

Jakiej oliwy używałem do risotto?

Oliwa ma swój udział w przygotowaniu risotto tylko na samym początku, podczas smażenia szalotki. Tradycyjnie do risotto używa się na koniec masła, aby nadać kremowej konsystencji daniu. W przypadku tego risotto unikam masła, ponieważ jest już boczek. Aby nadać aksamitnej konsystencji, można dodać odrobinę śmietany. Jest jeszcze jedna opcja, nieco odbiegająca od standardowego wykonania risotto. Na koniec, gdy już nabierzesz porcję na talerz, możesz polać lekko oliwą, bo dlaczego nie? Ja bym polewał Agostini Sublimis.