Oliwa z oliwek extravergine Agostini Ascolana Tenera 500 ml
Świeża oliwa z tegorocznego tłoczenia 2023/2024
Wyróżnienia
- złoty medal DUBAI INTERNATIONAL OLIVE OIL COMPETITION 2021
- JOOP – JAPAN OLIVE OIL PRIZE 2021
Gospodarstwo
Pasja, tradycja i doskonałość przyświecają rodzinie Agostini od 1945 roku, kiedy to nestor rodziny, Alfredo postanowił kupić parcele na wzgórzach w dolinie Aso, w samym centrum Włoch, w regionie Marche. Bliskość Adriatyku oraz czyste powietrze zapewniają idealne warunki dla rolnictwa. Obecnie na 18 hektarach rośnie 8000 drzew dających owoce odmian Frantoio, Carboncella i endemiczna Ascolana Tenera. Od początku gospodarstwo należy do rodziny Agostini. Obecnie Gaetano Agostini wraz z synami Marco i Elią oraz bratem Maurizio zarządzają firmą.
Charakterystyka oliwy
Oliwki używane do tłoczenia tej oliwy to tylko i wyłącznie owoce z regionu Marche, a w szczególności z obszaru Fermo i Ascoli Piceno. Obszar Ascolana Tenera ma bardzo długą tradycję tłoczenia oliwy, były znane już w czasach rzymskich pod łacińską nazwą „Ulivae picenae”. Wielbicielami tego rodzaju oliw było wiele historycznych włoskich osobistości, takich jak Giuseppe Garibaldi i Gioacchino Rossini. Specyficzne cechy gajów oliwnych Ascolana Tenera to pole z podłożem wapienno-gliniastym i gęstością nasadzenia drzew, która musi być mniejsza niż 300 drzew na hektar.
Okres zbioru (tylko i wyłącznie zbiór ręczny) odbywa się dosyć wcześnie, od 10 września do 20 października. Wszystko po to, aby zachować wszystkie cechy tej odmiany. Oliwa charakteryzuje się pięknym klarownym złocistożółtym kolorem z zielonymi refleksami. Intensywny aromat o mocnych wyczuwalnych nutach ziół lekarskich, z dominującymi akcentami mięty i bazylii. W smaku na podniebieniu dominuje mocna owocowa nuta średnio dojrzałego pomidora, jabłka oraz banan.
W tle da się wyczuć nuty selera i sałaty. Da się wyczuć wyważoną goryczkę i pikantność. Tłoczenie odbywa się zawsze w ciągu 6-12 godzin po ręcznym zbiorze, zapewniając tym samym wysoki poziom substancji przeciwutleniających, takich jak polifenole, odpowiedzialnych za hamowanie procesów starzenia naszego organizmu. Jeżeli chciałbyś przeczytać więcej o wpływie oliwy na zdrowie człowieka, zapraszam do sekcji przewodnik po oliwie. Znajdziesz tam kilka obszernych wpisów na ten temat.
Najlepiej smakuje
Oliwa ta wspaniale sprawdza się w przystawkach z pszennym pieczywem, sałatkach z pomidorami (caprese), gotowanych na parze warzywach strączkowych, pieczonych w mundurkach ziemniakach, risotto. Polecam również do skorupiaków, tatara z łososia lub ceviche, pieczonego królika oraz drobiu. Kilka kropel wzbogaci smak białego sera.
Tej oliwy używaj na surowo
To jest bardzo dobra oliwa, szkoda używać do smażenia. Jej delikatność na początku i intensywność w końcowej fazie doskonale zagra w klasycznym tatarze po polsku, albo w jej włoskiej wersji, czyli carne cruda. Śmiało możesz spróbować też z carpaccio. Przepis na carpaccio znajdziesz na naszym blogu.
Spróbuj też innych oliw z regionu Marche
Oliwy z regionu Marche to rzadki okaz w Polsce. Nie jest to region szczególnie kojarzony w Polsce z produkcją oliwy. W ogóle, bardzo mało wiemy o tym regionie, a szkoda. Oliwy z gospodarstwa Agostini szczególnie polecamy na prezent, ze względu na piękne opakowanie. Sprawdź, jak wygląda Agostini Sublimis.