Jak powstaje oliwa smakowa?
Smakowa oliwa z oliwek powstaje w procesie tłoczenia owoców, warzywa bądź zioła razem z oliwkami. W taki sposób powstaje aromatyczna oliwa. Przykładem takiego tłoczenia jest na przykład oliwa z oliwek o smaku rozmarynu bądź cytrusów. Bezkompromisowym liderem na rynku oliw smakowych są definitywnie te, które zbierane są i tłoczone we włoskim mieście Montelibretti.
Do czego można zastosować oliwę smakową w kuchni?
Najpopularniejszym zastosowaniem oliwy smakowej jest dodawanie jej do sałatek bądź marynat, ale i także deserów. Oliwa smakowa wspaniale komponuje się z owocami morza, warzywami, jak i mięsem, przykładem oliwy smakowej idealnej do grillowania jest oliwa truflowa. Nadaje ona wspaniałego smaku i aromatu grillowanym warzywom, jak i makaronom bądź sosom. W zależności od posiadanych smaków, można łączyć je tworząc niesamowite kombinacje smakowe. Smakową oliwę z oliwek można użyć również do smażenia potraw na patelni, idealnie do tego zadania sprawdzi się oliwa grzybowa jak i czosnkowa. Przyrządzanie potraw na oliwach smakowych doda aromatu i bajecznego smaku.
W jaki sposób przechowywać oliwę smakową?
Smakową oliwę z oliwek najlepiej trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu, ponieważ narażona na wysokie temperatury będzie tracić swoje właściwości. Poprawnie przechowywaną oliwę smakową zaleca się spożyć do 4 tygodni od otwarcia butelki. Bez względu na to, czy jest to oliwa extra vergine, zwykła oliwa z oliwek, czy może oliwa smakowa, pamiętajmy, aby kupowana oliwa była świeża, z pierwszego tłoczenia i najlepiej w ciemnej butelce.
Właściwości smakowej oliwy z oliwek
W zależności od użytych składników, oliwy smakowe mogą różnić się datą przydatności, zastosowaniami, kolorem oraz smakiem i aromatem jakie posiadają, i będą nadawać. Możemy spotkać się z takimi produktami jak: Oliwa truflowa, oliwa o aromacie czosnku i rozmarynu, o aromacie cytrusów jak i grzybów oraz papryczek.