Spis treści
Domowa pizza, a pizzerinki
Domowa pizza to jedna z lepszych rzeczy, które możesz samodzielnie przygotować w domu. Jednakże pizza przygotowana w domu, nigdy nie będzie taka, jak w pizzerii. Domowe piekarniki osiągają maksymalnie 250 stopni C, nie jest to wystarczająca temperatura, aby ciasto wypiekło się tak, jak powinno, w dosłownie kilka minut. Profesjonalne piece wypiekają placki w temperaturze 400 stopni. Te brakujące 150 st. ciepła robią różnicę, serio. Lubię czasem zrobić domową pizzę, ale serio przeszkadza mi niedopieczone i mokre ciasto, zwłaszcza gdy dodaję soczyste dodatki typu świeże pomidory, mozzarelle buffalę, czy więcej sosu pomidorowego. Wszystko, co podczas pieczenia puszcza sok, przechodzi do ciasta, a zbyt niska temperatura w piekarniku nie radzi sobie z odparowaniem nadmiaru płynu z ciasta.
Pizzerinki to znakomita alternatywa dla pizzy
Dlaczego? Bo się wypiekają jak należy. Serio, mniejsza powierzchnia do wypieczenia sprawia, że ciasto szybciej się wypieka, nie przepuszczając nadmiaru soków z dodatków. Poza tym, na takiej pizzerince, nie napchasz nieskończonej ilości dodatków, które przycisną ciasto, nie pozwalając mu wyrosnąć w piekarniku. A najlepsze jest to, że takie pizzerinki, to idealne kawałki, które możesz jeść jedną ręką, bez krojenia i przytrzymywania drugą, bo cały czas trzymają sztywność i co też ważne, możesz na każdej umieścić ulubione dodatki. Moje ulubione kombinacje to zazwyczaj z pikantnym salami, anchovis z kaparami i cztery sery. Przygotowanie nie różni się zasadniczo od zwykłej pizzy. Jest łatwe, w miarę szybkie. Pamiętaj, że oliwę z oliwek możesz użyć nie tylko do tego pizzy. O tym, do czego używać oliwę z oliwek extravergine w kuchni, przeczytasz na naszym blogu.
Składniki na ciasto do pizzerinek (na 2 osoby)
- 400 g mąki na pizzę
- 220 g wody w temperaturze pokojowej
- 20 g drożdży
- 30 g oliwy extravergine
- łyżeczka soli
- łyżeczka cukru
Przygotowanie
Najważniejsze jest przygotowanie ciasta. To, co położysz na wierzch, to Twoja sprawa, może być to sos pomidorowy i dowolny dodatek. Ja nie lubię dużej ilości dodatków, lubię, jak są 2-3 składniki, dzięki temu, ciasto się ładnie wypiecze i nie zmoczy się w środku. Ciasto jest najlepsze, jak trochę postoi. Oczywiście, najlepsze jest przetrzymanie ciasta przez 24 godziny, tak jak to robią dobre pizzerie, ale wielokrotnie już sprawdziłem, że po godzinie wyrastania też się uzyskuje niezły efekt. Ciasta nie wyrabiam już ręcznie, korzystam z Kitchen Aid, który równomiernie i doskonale wyrobi ciasto, nie uszkadzając przy tym siatki glutenowej, dzięki której ciasto jest elastyczne i rozciągliwe.
Krok po kroku:
- wodę (temperatura pokojowa) drożdże i cukier mieszam w misce do rozpuszczenia
- zostawiam na chwilę (10 minut)
- do rozczynu dodaję mąkę, oliwę, sól
- wyrabiam w robocie do momentu, aż ciasto zacznie się odklejać od ścianek naczynia
- zostawiam do wyrośnięcia (godzina będzie ok)
- formuję ciasto na cienki placek (0,5 cm) i wycinam kubkiem formy o średnicy 8-10 cm
- uformowane placki zostawiam na 10-15 minut do wyrośnięcia
- nakładam sos i składniki, wrzucam do piekarnika na 10 minut
- wyciągam z pieca, polewam oliwą i jem
Jaka oliwa do pizzerinek?
W zasadzie każda będzie dobra. Na pizzerince fajnie można odkryć smak i aromat oliwy, pod wpływem ciepła ujawni swoje wszystkie zalety. Ja lubię oliwy intensywne w smaku, ale jeżeli szukasz oliwy, która będzie pasowała do pizzy, ale także będziesz jej mógł użyć na co dzień w kuchni, polecam spróbować z oliwą Il Fattore Luigi Tega. Doskonale odnajdzie się też oliwa z oliwek z czosnkiem i rozmarynem, który możesz również zakupić w naszym sklepie z oliwami.