Promocje
Marchesi Habanero (150 ml)
Marchesi Habanero (150 ml)
25,00 zł 20,00 zł
szt.
Molino Il Fattore - Fior d'oliva BIO (500 ml)
Molino Il Fattore - Fior d'oliva BIO (500 ml)
65,00 zł 60,00 zł
szt.
Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Oliwa z oliwek zapobiega miażdżycy 0

Według nowych badań opublikowanych w czerwcu tego roku (2010) w „The FASEB Journal” (Federation of American Societies for Experimental Biology), wykazano, że oliwa z oliwek i dieta śródziemnomorska wpływa na nasze ciało w znacznie większym stopniu niż wcześniej sądzono. 

Od dawna wykazywano związek pomiędzy polifenolami zawartymi w oliwie z oliwek a zapobieganiem chorobom układu krążenia. Wskazywano na mieszkańców basenu Morza Śródziemnego, wśród których odsetek chorych na choroby układu krążenia jest najniższy na Świecie.

Ostatnich dowodów dostarczyło nam badanie grupy naukowców pod kierownictwem dr Marii Isabel Covas, z Institut Municipal d’Investigacio Medica di Barcellona. Naukowcy wybrali spośród ochotników osoby, które były w dobrej kondycji fizycznej, a następnie podzielili ich na trzy grupy. Każda z grup przez cały czas trwania eksperymentu żywiła się według innych zasad

Pierwsza grupa żywiła się według zasad diety śródziemnomorskiej ze szczególnym uwzględnieniem oliwy z oliwek extravergine z wysoką zawartością polifenolii (antyutleniaczy). Druga grupa żywiła się w ten sam sposób, tylko zmieniono oliwę na tę o małej zawartości antyutleniaczy. Osobom z trzeciej grupy nie zmieniono żadnych nawyków żywieniowych. 

Polifenole są substancjami biologicznymi z antyoksydacyjnymi i przeciwzapalnymi właściwościami, które odgrywają duży wpływ na organizm człowieka, zapewniając ochronę przed chorobą wieńcową. Hamując proces starzenia się i mutacji komórek wpływają także zapobiegawczo na nowotwory. Po trzech miesiącach okazało się, że u osób z pierwszej grupy odnotowano spadek genów związanych z powstawaniem miażdzycy.

Wyniki wykazały również, że spożycie oliwy z oliwek w powiązaniu z dietą śródziemnomorską może mieć pozytywny wpływ na utlenianie lipidów i DNA, zmniejsza ryzyka cukrzycy, stanów zapalnych. Wyniki wskazują też na ważną rolę diety śródziemnomorskiej w profilaktyce antynowotworowej.

„Badanie to jest przełomowym, ponieważ pokazuje, że oliwa z oliwek i dieta śródziemnomorska wpływa na nasze ciało w sposób o wiele bardziej znaczący niż dotychczas uważano”, powiedział Gerald Weissmann, doktor medycyny, redaktor naczelny FASEB Journal. 

Źródło: http://www.faseb.org/tabid/121/default.aspx?ContentID=318 

FASEB Journal została uznana przez Special Libraries Association jako jeden ze 100 najbardziej wpływowych czasopism biomedycznych ubiegłego wieku i jest najczęściej cytowanym dziennikiem biologii na całym świecie zgodnie z Institute for Scientific Information.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl