Jak powstaje ocet winny?
Ocet winny powstaje podczas fermentacji białych, jak i czerwonych winogron. Ocet winny zawiera dużą ilość dwutlenku siarki i pirosiarczanu sodu, a ich nadmierne spożywanie może powodować przykre skutki uboczne takie jakie jak nudności bądź bóle głowy, więc należy dodawać go do potraw rozważnie. Czas fermentacji ma kluczową role w finalnie uzyskanym produkcie, ponieważ im dłuższy czas, tym smak octu winnego bardziej kwaśny, a stężenie octu większe.
Jak na zdrowie wpływa ocet winny?
Ocet winny stosowany i spożywany w odpowiedniej ilości niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, takich jak na przykład; regulowanie ciśnienia krwi, wspomaganie pracy wątroby czy zapobieganie wzdęciom i uśmierzanie świądu po ukąszeniach owadów. Nie zawiera on kalorii, więc jest przydatny przy odchudzaniu się, przy czym przyśpiesza metabolizm i hamuje apetyt. Pomimo wielu korzyści zdrowotnych, nie poleca się stosowania octu winnego osobom, z wrzodami żołądka, a spożywanie zbyt dużej ilości octu winnego, oprócz bólów głowy i nudności może powodować zgagę, refluks, i nadkwasotę.
Zastosowanie octu winnego w kuchni
Ocet winny najczęściej stosowany jest jako składnik do sosów sałatkowych, ale i nie brakuje go jako sposób do podkreślania i nadawania kwaskowatego, lecz delikatnego aromatu. Ocet winny biały, ma delikatniejszy smak, przez co często można go spotkać w sosach, marynatach i deserach. Czerwony ocet winny za to bardziej sprawdza się w potrawach mięsnych, takich jak wołowina czy dziczyzna, gdyż jego smak i aromat jest mocniejszy.
Jak właściwie przechowywać ocet winny?
Ocet winny jest wrażliwy na ciepło jak i ostre światło, więc konieczne jest przechowywanie go w lekkim chłodzie, najlepiej w zaciemnionym miejscu, lecz wsadzanie go do lodówki nie jest konieczne. Ocet winny nie traci swoich właściwości, więc można go używać bez obaw nawet bardzo długi czas po otwarciu, ale najlepiej zużyć go do daty, zalecanej przez producenta.