Ocet balsamiczny, prawdziwy, oryginalny i tradycyjny ocet balsamiczny z Modeny oraz oliwa extravergine są jedną z par o najdłuższym stażu w świecie kulinarnym i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie mieliby się rozstać. Naprawdę, mało jest tak udanych połączeń. Zajmuję się oliwą extravergine, ale nie mogę nie wspomnieć o wspaniałym occie balsamicznym.
Spis treści
Naprawdę, mało jest tak udanych połączeń.
Połączenie oliwy premium i starzonego balsamico można próbować na wiele sposobów, za każdym razem odkrywając nowe smaki. Balsamico to po prostu ocet z moszczu winogronowego, który został poddany długotrwałemu dojrzewaniu w drewnianych beczkach. Charakterystyczne dla niego jest ciemna barwa, w zasadzie czarna i słodko-kwaśny smak. Tradycyjnie, od średniowiecza produkowany w regionie Emilia-Romania. W tym regionie, jeżeli biorą się za coś, to mamy gwarancję, że zrobią to dobrze.
Wspomnę tylko, że stamtąd pochodzą takie marki jak Lamborghini, Maesrati, Ferrari, a także parmezan, szynka parmeńska, jedyne w swoim rodzaju czerwone musujące wino Lambrusco, które możemy popijać do pasty alla bolognese, kolejnego symbolu tych ziem. Region ten to również wspaniałe gwiazdkowe restauracje, jak na przykład „Osteria Francescana” prowadzona przez Massimo Botturę, jednego z najlepszych szefów-wizjonerów kuchni na Świecie. Region ten nie słynie z oliwy extravergine, pewnie przez płaskie ukształtowanie terenu łatwiej tam uprawiać winorośl niż gaje oliwne.
Prawdziwy ocet balsamiczny produkuje się tylko w Modenie i okolicy
Nie szkodzi, świetną oliwę tłoczą sąsiedzi w regionie Veneto, rodzina Bonamini, którzy rok w rok zaliczani, według przewodnika Flos Olei (taki oliwny Michelin). Jeżeli poźniej przyjdzie Ci ochota na dobre balsamico z oliwą, spróbuj od Bonamini, jedynej w swoim rodzaju oliwy jednoodmianowej Grignano, mamy ją na naszych półkach w sklepie. Wróćmy do octu, który również jest symbolem regionu, a swoją światową karierę rozpoczął w latach 80. XX wieku, kiedy udało się w końcu opracować metodę, dzięki której produkcja octu możliwa była na większą skalę.
Metody produkcji stały się bardziej wydajne, natomiast niezmienne pozostało to, że winogrona używane do jego produkcji muszą pochodzić z winogron z regionu (aceto balsamico) lub z okolic Modeny (aceto balsamico di Modena). I tutaj warto wiedzieć jedną rzecz. Prawdziwy, jedyny i niepowtarzalne aceto balsamico pochodzi tylko i wyłącznie z prowincji Modena i Reggio Emilia. Wszystko inne będzie jedynie przemysłową namiastką prawdziwego balsamico. Dlatego zawsze szukaj produktu oznaczonego znakiem IGP lub DOP, który jest gwarancją autentyczności produktu. Widziałem i próbowałem już octów balsamicznych produkowanych w Niemczech czy Francji, ale to nie ma nic wspólnego z tym modeńskim.
Produkcja octu balsamicznego to skomplikowana sprawa
Jak powstaje ocet balsamiczny? Sam proces powstawania octu nie wydaje mi się czymś tak fascynującym, że powinienem tu to rozkładać i opisywać w kolejnych etapach. Powinieneś tylko wiedzieć, że do produkcji balsamico używa się typowych dla regionu odmian białych winogron Trebbiano i czerwonych Lambrusco. Moszcz winogoronowy gotuje się tak długo, aż zmniejszy swoją objętość mniej więcej o 1/3. Tak zagęszczony sok przelewa się do beczek (dębowe, wiśniowe, kasztanowe, to już zależy od producenta).
Beczki wystawia się na działanie wysokich temperatur (dawniej w gospodarstwach beczki trzymano na poddaszu, gdzie latem temperatury były wysokie). Dzięki temu zabiegowi cukry i aminokwasy wchodzą w reakcję, zaczyna się również proces fermentacyjny, co prowadzi do uzyskania produktu finalnego, czyli octu. Ocet balsamiczny w przeciwieństwie do oliwy, uwielbia leżakowanie, im starszy, tym lepszy. Przy okazji, wiesz, że bardzo ważne jest, jak przechowujesz swoją oliwę w domu? Jeżeli nie, koniecznie przeczytaj na moim blogu.
Na wyprodukowanie 1 litra octu potrzeba 150 kg winogron
Tak, to prawda, ale mówimy tutaj o prawdziwym, tradycyjnie produkowanym occie balsamicznym z Modeny. Ocet leżakuje w beczce, przy okazji odparowuje rocznie około 10% jego objętości. Ubytek uzupełnia się świeższymi maceratami i tak przez 12 lat. Wtedy to, ocet balsamiczny może nazywać się tradycyjnym octem balsamicznym z Modeny (aceto balsamico tradizionale di Modena). Octy balsamiczne produkowane metodą szybszą nie mogą nazywać się „tradycyjne”. Zazwyczaj te lepsze octy balsamiczne zawierają domieszkę tradycyjnego balsamico i również są poddane starzeniu w beczkach. Najgorsze są octy najtańsze, masowe, ponieważ dosładzane są cukrem i barwione karmelem. Takiego octu unikamy. Prawdziwe balsamico charakteryzuje się:
- ciemnym, głębokim brązowym lub czarnym kolorem
- gęsta syropowa struktura
- złożony i mocny zapach
- słodki, kwaskowy i lekko gorzki smak
W naszym sklepie znajdziesz tylko oryginalne balsamico
W naszym sklepie mamy kilka octów balsamicznych z Modeny. W 2010 roku podczas mojej podróży po Włoszech, kiedy poszukiwałem dostawców oliwy odwiedziłem octownię Rodziny Bertoni. Porozmawiałem, spróbowałem i kupiłem kilka kartonów na próbę. I tak ta współpraca trwa już ponad dekadę. Kliknij w link i zobacz, jakie mamy octy balsamiczne.
Balsamico to jedna z najlepszych przypraw na Świecie
Sałatka Caprese, carne cruda, pierś z kaczki, konfitura z czerwonej cebuli, czy wreszcie marynowane w zalewie octowej małe cebulki, to wszystko ciężko sobie wyobrazić bez octu balsamicznego. Ale równie dobrze możesz używać octu do lodów, deserów oraz serów. Albo owoce, truskawki, gruszki czy ananas. Pasuje w zasadzie do wszystkiego, ważne, żeby nie przesadzić z ilością. Jak już wspomniałem, ocet balsamiczny jest przyprawą cenioną przez najlepszych szefów kuchni, a najlepsze octy potrafią osiągnąć cenę kilkuset euro za 100 ml butelkę.
Przepisy z balsamico:
Z balsamico zrobisz też drinka
Balsamico ze względu na swoją konsystencję i smak jest również dodatkiem do koktajli alkoholowych. Co prawda, nie używa się go często, ale w odpowiedniej kompozycji potrafi wynieść smak koktajlu na nieprawdopodobny poziom. Miałem okazję spróbować koktajle przygotowane z dodatkiem balsamico, ba nawet sam je robiłem! Balsamico jako dodatek doskonale się komponuje w koktajlach z dodatkiem ciemnego rumu, świeżych truskawek lub kawy.
Włącz balsamico do swojej diety
Balsamico zawiera cenne mikroelementy, takie jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Włączenie octu do codziennej diety niesie za sobą wiele korzyści. Łyżka balsamico dziennie pomoże Ci uregulować pracę jelit, obniży ciśnienie krwi, zredukuje zły cholesterol, zredukuje ryzyko miażdżycy. Uwielbiam rano łyżkę balsamico z oliwą extravergine (oliwa ma dobry wpływ na nasze zdrowie). Ocet ma również działanie ograniczające rozwój drożdży i pleśniawek, więc ogranicza ryzyko pojawienia się infekcji w naszym organizmie. Próbujesz zbić wagę, pij ocet! Regularne spożywanie przyspieszy trawienie i spalanie tłuszczu, oczyści organizm z toksyn.
Jeżeli masz problem z cukrzycą, powinieneś jednak uważać i skonsultować spożywanie balsamico z lekarzem, ponieważ zawartość naturalnego cukru może wpływać na poziom glukozy i insuliny we krwi. Jak wspomniałem wyżej, ocet pomaga obniżyć poziom ciśnienia krwi, dlatego jego stosowanie powinno być również skonsultowane z lekarzem przez osoby, które przyjmują leki na niskie ciśnienie.
Uważaj na podróbki, szukaj oryginalnego octu balsamicznego
Wszystko, co napisałem wyżej dotyczy prawdziwego, naturalnego octu balsamicznego. Tylko wtedy masz pewność, że niesie za sobą wszystkie dobroczynne skutki. Warto zainwestować i sprawić sobie prawdziwe, dobre balsamico, zwłaszcza, że jedna butelka wystarczy Ci na długo. Niestety dobre balsamico kosztuje, i to niemało. Nie kupisz dobrego balsamico w cenie kilku złotych, co najwyżej będzie to ocet w typie balsamicznego, barwiony karmelem. Jeżeli masz wydać te kilka złotych, to lepiej poszukaj dobrego octu jabłkowego, serio. Dobre balsamico nie zawiera żadnych sztucznych dodatków i konserwantów.
Przeczytaj również: