Do jakich potraw najlepiej dodać ocet balsamiczny?
Ilość potraw, do których można użyć octu balsamicznego, jest naprawdę spora. Ocet balsamiczny sprawdzi się idealnie z sałatkami – zarówno warzywnymi, jak i owocowymi. Można go również dodać do kanapek a nawet niektórych deserów. Skomponuje się świetnie ze słodkimi owocami, przykładowo z truskawkami. Podkreśli on również smak mięsa – najlepiej czerwonego. Ocet balsamiczny można również dodać do makaronów, ryb lub do wielu sosów. Przed nałożeniem gorącej potrawy, można niewielką ilość octu balsamicznego umieścić na talerzu. Oprócz uzyskania dodatkowego posmaku, ocet balsamiczny sprawi, że potrawa na talerzu będzie się prezentować jak z restauracji! Warto jednak pamiętać, że ocet balsamiczny jest niezwykle intensywny, dlatego też wystarczy użyć zaledwie kilku kropel. W przeciwnym wypadku może on całkowicie zdominować smak potrawy. Jak widać możliwości użycia octu balsamicznego w kuchni, jest wiele. Polecamy na początku zapoznać się z jego smakiem, a następnie dodawać go do potraw wedle uznania.
W jaki sposób uzyskuje się ocet balsamiczny?
Jakich składników używa się w celu wytworzenia octu balsamicznego?
Proces powstawania octu balsamicznego jest wyjątkowy. Na czym on polega? Ocet balsamiczny powstaje w wyniku fermentacji wyselekcjonowanych odmian winogron. Proces fermentacji jednak jest nieco odmienny od tego w np. occie winnym. Fermentacja alkoholowa i octowa zachodzi równolegle w przypadku octu balsamicznego, a nie kolejno jak w przypadku octu winnego. Z czego więc składają się poszczególne etapy produkcji octu balsamicznego? Na samym początku tłoczone są winogrona, aby powstał sok, który później jest gotowany. Tak przyrządzony sok, umieszcza się w specjalnej drewnianej beczce. Tam zachodzi proces fermentacji, który może trwać nawet kilka lat! Podczas dojrzewania w beczce, naturalnie zmniejsza się objętość soku, więc co jakiś czas (np. rok), przelewa się go do coraz mniejszych beczek. Zanim otrzyma się gotowy produkt już w butelce, potrzeba minimum 12 lat leżakowania. Oczywiście mowa tutaj o najwyższym jakościowo occie balsamicznym, który również oferujemy w naszym sklepie Centrum Oliwy. Ocet balsamiczny produkowany metodą opisaną powyżej oznacza się jako „Aceto Balsamico Tradzionale di Modena”. To oznaczenie jest oznaczeniem jakości i skrywa informacje na temat tego, gdzie był produkowany, z jakich winogron itp. Aby ocet balsamiczny otrzymał takie oznaczenie, musi on również posiadać konkretną gęstość, kolor oraz kwasowość.
Ocet balsamiczny – właściwości zdrowotne.
Czy spożywanie octu balsamicznego wiąże się z czerpaniem korzyści zdrowotnych? Co w sobie zawiera ocet balsamiczny?
Stosowanie octu balsamicznego do potraw to nie tylko wzbogacenie ich smaku, ale i wiele korzyści zdrowotnych. Już w dawnych czasach wykorzystywano ocel balsamiczny do zwalczania wielu dolegliwości. Najczęściej miało to miejsce w przypadku problemów żołądkowych. Obecnie zostało to potwierdzone, że ocet balsamiczny wspomaga trawienie. Nic więc dziwnego, że wiele osób we Włoszech, przed posiłkiem spożywa niewielką ilość octu balsamicznego. Właśnie w celu poprawy trawienia. Jako że ocet balsamiczny jest produkowany z winogron, to zawiera znaczną ilość polifenoli, czyli przeciwutleniaczy. To one są odpowiedzialne za zwalczanie wolnych rodników, które odpowiedzialne są za wiele chorób. W związku z tym ocet balsamiczny zapobiega chorobom układu krążenia. Co więcej – wpływa na prawidłowe ciśnienie krwi, obniża cholesterol oraz poprawia pracę jelit. Będzie on również odpowiedni dla osób dbających o sylwetkę przez to, że wpływa na szybszy metabolizm oraz wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Ocet balsamiczny jest również niskokaloryczny oraz posiada wiele witamin. Odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz zwiększają jego odporność. Nie dość, że smacznie, to jeszcze zdrowo – czego chcieć więcej?
Jaki ocet balsamiczny najlepiej kupić?
Ocet balsamiczny to najczęściej używany ocet wśród octów. Jego właściwości i wartości od wieków są doceniane między innymi we Włoszech. Niestety na rynku pojawiają się octy otrzymywane w różnych krajach przy użyciu innych składników. Najmniej wspólnego z octem balsamicznym ma ten, który był robiony w krajach Azjatyckich. Są one wytwarzane za pomocą ryżu lub rozcieńczonego sake, więc przy zakupie octu balsamicznego należy zwrócić szczególną uwagę na jego skład, i kraj pochodzenia.