Jak przechowywać oliwę z oliwek? 

Przechowywanie oliwy z oliwek nie jest sprawą trudną

Przechowywanie oliwy nie jest sprawą trudną, ale wręcz niezbędną, by jak najdłużej zachować jej smak. Jak więc właściwie przechowywać oliwę z oliwek extravergine? Oliwa z oliwek extravergine jest bardzo wrażliwa i łatwo można popsuć jej smak i właściwości. Najgorszym wrogiem oliwy jest światło słoneczne i powietrze, powodujące utlenianie się, czyli powolne jełczenie oliwy, co w konsekwencji prowadzi do tego, że oliwa nie nadaje się do spożycia.

Tyle mówimy na temat wybierania dobrej, prawdziwej oliwy, o jej właściwościach, zaletach, a okazuje się, że niemniej ważne jest też to, jak oliwę przechowujemy. Właściwe przechowywanie oliwy nie jest trudną sprawą, a sprawi, że oliwa dłużej zachowa świeżość, dobry smak i pożądane właściwości zdrowotne.

Pierwsza sprawa, wybieraj zawsze oliwę w ciemnej butelce

Ciemna butelka rozprasza światło słoneczne i nie przepuszcza szkodliwego promieniowania. Drugą ważną sprawą jest właściwa ochrona przed dostępem powietrza do wnętrza butelki. Dlatego zakręcaj oliwę, nie zostawiaj otwartej butelki! Na marginesie dodam, że w naszym sklepie wszystkie oliwy są w ciemnych butelkach.

Nie polecam przelewania oliwy z oliwek extravergine do wszelkiego rodzaju amfor, dzbanuszków czy innych butelek. Jest to owszem, efektowne, ale czy wiesz, że po każdorazowym opróżnieniu, butelka powinna być dokładnie umyta? Na ściankach osadza się oliwa, która jeżeli nie zostanie dokładnie usunięta, zepsuje smak nowo dolanej oliwy.

Przeczytaj również:

W większości restauracji ciężko spotkać właściwie przechowywaną oliwę z oliwek

Zauważ, że w większości restauracji oliwa z oliwek zostaje podana w szklanych przeźroczystych pojemnikach, w towarzystwie innych przypraw. Najstraszniejsza rzecz, jaką można zrobić! Jak można dopuszczać do czegoś takiego! Oliwa stoi w tej amforce z nalewakiem, z dostępem do tlenu, jest wystawiana na działanie światła słonecznego. Gdy poziom w buteleczce zaczyna sięgać dna, obsługa po prostu dolewa kolejną porcję oliwy z większego pojemnika. Stara oliwa miesza się z nową i tak cały czas do upadłego. Wiem coś na ten temat, bo od 7 lat współpracuję z gastronomią.

Znam tylko kilka restauracji, które podają oliwę w oryginalnej butelce. A przecież oliwa z oliwek nie jest jakimś pobocznym dodatkiem do dania. Jeżeli używam oliwy, to nie po to, aby zalać o tak bez celu potrawę. Oliwa, dobra i świeża oliwa decyduje o charakterze konkretnego dania. Przyznam się, że ja mam problem z używaniem oliwy w restauracji, ale trudno go nie mieć, gdy zapach mówi sam za siebie…

Właściwa temperatura przechowywania oliwy extravergine

Oliwa z oliwek extravergine powinna być przechowywana w temperaturze od 10 do 18 stopni Celsjusza, w ciemnym pomieszczeniu. Po otwarciu butelki oliwę najlepiej spożyć w ciągu 3, a maksymalnie 6 miesięcy. Jeżeli nie chcesz, aby Twoja oliwa z oliwek extravergine straciła swój wyjątkowy smak i aromat, nie trzymaj butelki w lodówce. Zbyt niska temperatura sprawia, że oliwa „przemarznie”.

Pamiętaj o tych kilku zasadach, a będziesz się cieszył dobrym smakiem do końca butelki. A w poszukiwaniu dobrej oliwy, wiesz gdzie nas szukać.

Przeczytaj również:

Do czego stosować oliwę truflową? 

Ciambotta. Coś dla wege