Wstępując do sklepu masz co najmniej kilka oliw różnych producentów do wyboru. Pierwsza rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę, to klasyfikacja oliwy z oliwek. Chcąc wybrać pełnowartościową oliwę z oliwek, powinieneś wybierać tylko oliwę z oliwek extravergine.
Spis treści:
Jakość oliwy z oliwek
W zasadzie dzisiaj już nie spotkamy w sklepie innego rodzaju niż oliwa extravergine. Czasem jeszcze można natkąć się na oliwę sansa, ale do tej nie powinniśmy się nawet zbliżać na półce sklepowej. O jakości oliwy decydują takie czynniki jak uwarunkowania klimatyczne, pora wybrana na zbiór oliwek, sposób zbioru, metoda wytłaczania i gatunek oliwki. Te wszystkie czynniki wpływają na skład chemiczny oliwy z oliwek, a ten z kolei jest wyznacznikiem jej jakości. Im niższa kwasowość oliwy, tym większa zawartość polifenoli i witaminy E. Poniżej zachęcam do zapoznania się z rodzajami oliwy z oliwek. Zwróć uwagę jak wielka różnica jest pomiędzy oliwą z oliwek extravergine a ostatnią w klasyfikacji sansą. Jakie są rodzaje oliwy z oliwek i którą wybrać?
Oliwa z oliwek extravergine
Oliwa ta jest oliwą uzyskaną z tłoczenia wyłącznie świeżych oliwek, nie podlegająca żadnym procesom chemicznym. Jest to po prostu 100% sok z oliwek. Oliwki zebrane z drzewa (najlepiej ręcznie), powinny trafić do tłoczni w ciągu maksymalnie 24 godzin. Im krótszy czas od zbioru do wytłoczenia owoców, tym niższa kwasowość oliwy (zawartość kwasu oleinowego), która dla oliwy extravergine wynosi maksymalnie 0,8% i jest też jednym z wyznaczników jej jakości. Kwasowość oliwy zależy również od kondycji owoców używanych do tłoczenia.
Z owoców obitych, opadniętych lub w jakikolwiek inny sposób uszkodzonych, nie uzyska się oliwy o niskiej zawartości kwasów. Dlatego najlepsze oliwy extravergine otrzymuje się z owoców zebranych metodą brucatura a mano, czyli ręcznie owoc po owocu. Na ogół producenci nie zamieszczają informacji o kwasowości oliwy. Można jednak przyjąć, że oliwa o kwasowości poniżej 0,3% jest już oliwą z wyższej półki. W naszym sklepie wszystkie oliwy są oliwami extravergine o bardzo niskiej kwasowości (często nawet o,15%) oraz o bardzo wysokiej zawartości polifenoli.
Według najnowszych badań, oliwa extravergine jest również najlepszym olejem do smażenia. Koniecznie przeczytaj, dlaczego powinieneś smażyć tylko na oliwie extravergine. Na butelkach z oliwą extravergine można czasem spotkać skrót DOP. Jest to skrót od włoskiego sformułowania denominazione di origine protetta, czyli oznaczenie chronionego, nadzorowanego pochodzenia. Oznacza to, że cały proces uprawy i produkcji jest ściśle określony i nadzorowany.
Oliwa z oliwek extravergine:
- Jedna z najlepszych oliw z oliwek extravergine na Świecie: Bonamini Valpolicella DOP Passioni di Verona
Oliwa z oliwek vergine
Jest to oliwa gorszej jakości, nie spełniająca norm jakościowych oliwy extravergine. Oliwa vergine jest dodawana do oliwy rafinowanej celem jej uszlachetnienia. Nie jest dostępna w sprzedaży.
Rafinowana oliwa z oliwek (pure)
Oliwa, która ze względu na swoje wady organoleptyczne nie może zostać sklasyfikowana jako oliwa extravergine. Poddana zostaje chemicznemu procesowi rafinacji, podczas którego zostaje pozbawiona smaku, zapachu i koloru, przez co staje się zupełnie neutralna. Pod koniec procesu rafinacji dodaje się niewielką ilość oliwy z pierwszego tłoczenia (Vergine, rzadziej extravergine).
Sansa
Jest to najniższej jakości oliwa, która została dopuszczona do konsumpcji. Po wytłoczeniu oliwy w prasie pozostaje masa oliwna, tzw. wytłoki oliwne, które są poddawane działaniu rozpuszczalnika, który „wyciąga” z wytłoczyn niewielką ilość oliwy, którą następnie się rafinuje. Ta oliwa nie posiada żadnych właściwości organoleptycznych. Jest też pozbawiona wszelkich właściwości zdrowotnych typu polifenole i witamina E, w które bogata jest oliwa z oliwek extravergine. W Polsce często można spotkać na opakowaniu sansy zapewnienia producentów o „delikatnym smaku”. Ten „delikatny” smak, to w istocie brak smaku oliwy.
Przeczytaj również: