Jak kupować i jeść szparagi

0
Jak kupować i jeść szparagi

Co roku z niecierpliwością czekam na pierwsze szparagi. Sezon na nie trwa bardzo krótko, bo od początku maja do końcówki czerwca. Warto więc maksymalnie wykorzystać sezon i zajadać się naszymi krajowymi szparagami. Szparagi nie dość, że są pyszne, to bardzo korzystnie wpływają na nasze zdrowie!

Bez wątpienia, najbardziej popularną odmianą jest biały szparag. Jest on tańszy od zielonego, przez co pewnie częściej spotykany. Występuje jeszcze odmiana fioletowa, ale ze względu na trudną uprawę jest rzadko spotykana. Przyznam, że nie spotkałem się jeszcze z fioletowym szparagiem. Jestem ciekaw, jak smakuje.

Ja preferuję szparagi zielone. Według mnie są bardziej wyraziste w smaku, mniej włókniste, oraz bardziej atrakcyjne wizualnie. Zielony kolor jest bardziej apetyczny od białego. Co ciekawe, szparagi w naszym kraju jeszcze do niedawna były uznawane za warzywo z górnej półki. Większość upraw szła na eksport, zazwyczaj do Niemiec. Dzisiaj znakomita większość upraw zostaje u nas w kraju, a pęczek szparagów można kupić w rozsądnej cenie. Tak więc, najwyższy czas nauczyć się je przyrządzać.

Trochę o wpływie na zdrowie, bo to też warto wiedzieć. Szparagi są bogatym źródłem kwasu foliowego i witaminy K, B, B2, B6, C oraz soli potasowych, magnezu, żelaza, wapnia, sodu, fosforu oraz fluoru.

Szparagi mają również działanie bakteriobójcze oraz ze względu na wysoką zawartość glutationu który wiąże toksyny, oczyszczające organizm. Dużo mówi się też o tym, że dieta bogata w szparagi pomaga zapobiegać chorobom nowotworowym oraz chorobom serca. Szparagi są bogate w naturalny aminokwas - asparaginę, który wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego. No i 100 gramów tego warzywa zawiera tylko 20 kalorii. W sam raz na przygotowanie organizmu do lata.

Poprzysiągłem sobie, że ten sezon na szparagi wykorzystam maksymalnie. Póki co, udaje mi się codziennie zjeść porcję, czasem nawet dwie. Zanim podsunę kilka propozycji na przygotowanie, zacznę od tego, jak kupić i przygotować je do spożycia. Sprawa wygląda następująco. Trzeba się wybrać na targ i poszukać stoiska ze szparagami zanurzonymi w odrobinie wody, oraz nie wystawionymi na pełne słońce.

Szparag musi być jędrny i mięsisty. Szukaj szparagów jak najgrubszych, ponieważ przed ugotowaniem trzeba je jeszcze obrać.

I tu kolejna sprawa. Obieranie szparagów. Co do białych, nie ma wątpliwości, trzeba je obrać ze skórki, bo inaczej będą twarde, włókniste i gorzkie. Z zielonymi jest inaczej. Niektórzy ich nie obierają, twierdząc, że skóra jest delikatna i miękka. Ja obieram. Decyzja należy do Ciebie. Po obraniu trzeba jeszcze odciąć 1-2 cm z końcówki, która jest lekko zdrewniała i jedzenie jej nie przynosi przyjemności.

Szparagi można gotować lub grillować. Do gotowania szparagów przeznaczone są specjalne garnki, w których łodygi ustawia się pionowo, zostawiając czubki nad powierzchnią wody. Przyznam, że nie mam takiego garnka, a szparagi gotuję po prostu w małej ilości osolonej i osłodzonej wody z dodatkiem soku z cytryny. Panuje opinia, że gotowanie szparagów wymaga dużych umiejętności. Nieprawda. Najważniejsze w gotowaniu, to nie rozgotować. Ja lubię ugotowane al dente.

Z czym jeść szparagi? Z sosem beszamelowym, z sosem holenderskim, z bułką tartą i masłem, z oliwą z oliwek extravergine, z sadzonym jajkiem i młodymi ziemniaczkami.

Można zrobić super krem z białych szparagów, zgrillować zielone i podawać z dipami. To tylko kilka najpopularniejszych propozycji. 

Przeczytaj również:

  1. Oliwę extravergine przechowuj własciwie
  2. Czy oliwa z oliwek musi być gorzka?

Social Media

  1. Instagram - odwiedź i śledź nasz profil
  2. Facebook - koniecznie polub nasz profil na social media

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl