Oliwa z oliwek właściwości odżywcze

0
Oliwa z oliwek a jej wartość odżywcza

Oliwa z oliwek posiada mnóstwo odżywczych składników oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne w zrównoważonej diecie. Jedna łyżka oliwy to 119 kcal, co stanowi zaledwie 8% naszego dziennego zapotrzebowania.

Powszechnie mówi się o wysokich wartościach odżywczych oliwy z oliwek, jednak co tak naprawdę zawiera w sobie oliwa? Pragnę w przystępny sposób przedstawić Ci tutaj wartości i składniki zawarte w tej życiodajnej substancji.

Oliwa jest faworytem dietetyków i lekarzy. Jest produktem roślinnym, dlatego nie zawiera szkodliwego i niebezpiecznego cholesterolu. Oliwa będąc tłuszczem, jest wysokokaloryczna, ale to właśnie ją zaleca się dla osób chcących zrzucić wagę. Jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oliwie hamują rozwój miażdżycy, poprzez obniżanie ilości złego cholesterolu. Dodatkowo oliwa z oliwek wpływa na obniżenie ciśnienia krwi.

Co ważne, prawdziwa oliwa w ogóle nie zawiera węglowodanów ani białka. W łyżce oliwy mieści się natomiast 13,5 g tłuszczów. Ponadto oliwa zawiera liczne związki mineralne, takie jak fosfor, żelazo, potas oraz witaminy z grupy B, witaminę C, D, K i E, a także prowitaminę A.

Pamiętaj, że już w starożytności, a konkretniej w mitologii rzymskiej i greckiej oliwa symbolizowała odporność i witalność, a oliwnymi girlandami nagradzano największych zwycięzców igrzysk olimpijskich. Ponadto zaobserwowano, że mieszkańcy Krety, gdzie spożywa się najwięcej oliwy, rzadko chorują na choroby nowotworowe i serca. Pozytywny wpływ oliwy na zdrowie został wielokrotnie rzetelnie przebadany i potwierdzony.

Przeczytaj również:

  1. Novello. Co to za oliwa?
  2. Jak kupować oliwę z oliwek 

Odwiedź również nasze profile na social mediach:

  1. Instagram - odwiedź i śledź nasz profil
  2. Facebook - koniecznie polub nasz profil na social media

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl