Promocje
Marchesi Habanero (150 ml)
Marchesi Habanero (150 ml)
25,00 zł 20,00 zł
szt.
Molino Il Fattore - Fior d'oliva BIO (500 ml)
Molino Il Fattore - Fior d'oliva BIO (500 ml)
65,00 zł 60,00 zł
szt.
Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Oliwa extravergine z regionu MARCHE 0

Całkiem niedawno w naszym sklepie zagościła oliwa z niespotykanego dotychczas u nas w kraju regionu Marche. W zasadzie zagościły trzy oliwy z tego położonego w centralnych Włoszech regionu. Są to oliwy pochodzące z gospodarstwa Alfredo Agostini. Dlaczego właśnie ten region? Krótko mówiąc, dlatego, że jesteśmy ciekawi! Ciekawi nowości, ciekawi jak smakuje oliwa praktycznie nieznana u nas. 

Zajechaliśmy więc do Petritoli, miejscowości, gdzie od ponad pół wieku znajduje się gospodarstwo rodziny Agostini. Na początek mały stres, ponieważ brama zamknięta, dzwonek nie odpowiada, a telefon głucho milczy. I to już po pausa pranzo (siesta). Postanowiliśmy poczekać, co nie było łatwe w 35 stopniowym upale/ Udało się. W końcu ktoś dotarł i zaprosił nas do środka. Ale nie o naszej wizycie w gospodarstwie chciałem pisać. Miałem powiedzieć co nieco o oliwie z Marche, która może się szczycić tym, że oliwę tłoczy się tam od czasów Imperium Rzymskiego. W  okresie średniowiecza tradycja tłoczenia oliwy rozwinęła się jeszcze bardziej, dzięki licznym klasztorom i mnichom, którzy używali oliwy do celów liturgicznych. Warto też zaznaczyć, że mnisi nauczyli lokalnych chłopów jak pielęgnować drzewo oliwne i tłoczyć dobrą oliwę.

Chłopi z Marche uprawę drzewa oliwnego i tłoczenie oliwy doprowadzili do tak wysokiego poziomu, a oliwa stała się tak znana, że w czasach Republiki Weneckiej statki z regionu Marche za przeprawę po rzekach Veneto płaciły oliwą, po 25 funtów za jednostkę. Potem z różnych przyczyn produkcja oliwy w Marche została zepchnięta na dalszy plan. W latach `80 XX wieku oliwę w Marche produkowano tylko na własny użytek, w przydomowych gospodarstwach. Prawie nikt nie zajmował się tłoczeniem oliwy i dalszą sprzedażą. W latach `90 lokalni rolnicy zaczęli odtwarzać stare lokalne odmiany oliwek.

Obecnie w Marche czynnych jest 153 gospodarstw tłoczących oliwę, nieżadko wysokiej jakości. W ostatnim przeglądzie najlepszych oliw świata, pośród 624 gospodarstw z całego świata znalazło się 15 z Marche (w tym Azienda Alfredo Agostini). Dla porównania dodam, że greckich oliw łącznie znalazło się 5! Oliwa z Marche charakteryzują się wyrazistym, mocno ziołowym smakiem. Główne odmiany z których tłoczy się tam oliwę to Frantoio, Moraiolo, Ascoli, Raggia, Pendolino, Maurino, Carboncella, Nebbia i Rosciola. W naszym sklepie internetowym z oliwą z oliwek możecie kupić oliwę Sublimis, Hurticinum i Ascolana Tenera. Zachęcam do spróbowania oliwy z oliwek extravergine z Marche! Naprawdę warto!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl