Oliwa z oliwek extravergine z regionu Marche

0
Oliwa z oliwek extravergine z regionu Marche

 

Całkiem niedawno w naszym sklepie zagościła oliwa z niespotykanego dotychczas u nas w kraju regionu Marche. W zasadzie zagościły trzy oliwy z tego położonego w centralnych Włoszech regionu. Są to oliwy pochodzące z gospodarstwa Alfredo Agostini.

Dlaczego właśnie ten region? Krótko mówiąc, dlatego, że jesteśmy ciekawi! Ciekawi nowości, ciekawi jak smakuje oliwa praktycznie nieznana u nas. 

Zajechaliśmy więc do Petritoli, miejscowości, gdzie od ponad pół wieku znajduje się gospodarstwo rodziny Agostini. Na początek mały stres, ponieważ brama zamknięta, dzwonek nie odpowiada, a telefon głucho milczy. I to już po pausa pranzo (siesta). Postanowiliśmy poczekać, co nie było łatwe w 35 stopniowym upale. Udało się. W końcu ktoś dotarł i zaprosił nas do środka.

Ale nie o naszej wizycie w gospodarstwie chciałem pisać. Miałem powiedzieć co nieco o oliwie z Marche, która może się szczycić tym, że oliwę tłoczy się tam od czasów Imperium Rzymskiego. W  okresie średniowiecza tradycja tłoczenia oliwy rozwinęła się jeszcze bardziej, dzięki licznym klasztorom i mnichom, którzy używali oliwy do celów liturgicznych. Warto też zaznaczyć, że mnisi nauczyli lokalnych chłopów jak pielęgnować drzewo oliwne i tłoczyć dobrą oliwę.

Chłopi z Marche uprawę drzewa oliwnego i tłoczenie oliwy doprowadzili do tak wysokiego poziomu, a oliwa stała się tak znana, że w czasach Republiki Weneckiej statki z regionu Marche za przeprawę po rzekach Veneto płaciły oliwą, po 25 funtów za jednostkę.

Potem z różnych przyczyn produkcja oliwy w Marche została zepchnięta na dalszy plan. W latach `80 XX wieku oliwę w Marche produkowano tylko na własny użytek, w przydomowych gospodarstwach. Prawie nikt nie zajmował się tłoczeniem oliwy i dalszą sprzedażą. W latach `90 lokalni rolnicy zaczęli odtwarzać stare lokalne odmiany oliwek.

Obecnie w Marche czynnych jest 153 gospodarstw tłoczących oliwę, nieżadko wysokiej jakości. W ostatnim przeglądzie najlepszych oliw świata, pośród 624 gospodarstw z całego świata znalazło się 15 z Marche (w tym Azienda Alfredo Agostini).

Dla porównania dodam, że greckich oliw łącznie znalazło się 5! Oliwa z Marche charakteryzują się wyrazistym, mocno ziołowym smakiem. Główne odmiany z których tłoczy się tam oliwę to Frantoio, Moraiolo, Ascoli, Raggia, Pendolino, Maurino, Carboncella, Nebbia i Rosciola. W naszym sklepie internetowym z oliwą z oliwek możecie kupić oliwę Sublimis, Hurticinum i Ascolana Tenera. Zachęcam do spróbowania oliwy z oliwek extravergine z Marche! Naprawdę warto! 

Przeczytaj również:

  1. Novello. Co to za oliwa?
  2. Ile powinna kosztować dobra oliwa z oliwek

Odwiedź również nasze profile na social mediach:

  1. Instagram - odwiedź i śledź nasz profil
  2. Facebook - koniecznie polub nasz profil na social media

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl