Promocje
Mandranova - Coratina (500 ml)
Mandranova - Coratina (500 ml)

62,00 zł

Cena regularna: 69,00 zł

szt.
Molino Il Fattore - Luigi Tega (3 litry)
Molino Il Fattore - Luigi Tega (3 litry)

210,00 zł

Cena regularna: 230,00 zł

Przechowywanie oliwy z oliwek

0
Przechowywanie oliwy z oliwek

Jak prawidłowo przechowywać oliwę z oliwek? Możesz mieć najlepszą oliwę na Świecie, ale co z tego, jeżeli nie będziesz wiedział, jak prawidłowo ją przechowywać.

Przy nieprawidłowym przechowywaniu długo się nie nacieszysz jej smakiem i właściwościami zdrowotnymi. Oliwa to bardzo delikatny produkt, jak mało który produkt wymaga prawidłowego przechowywania i nie wybacza zaniedbań. Zacznijmy od samego początku. Nie da się utrzymać w świeżości oliwy, która w momencie zakupu była już niepierwszej świeżości. Najpierw powinieneś wiedzieć, jak rozpoznać dobrą i świeżą oliwę, by następnie móc ją prawidłowo przechowywać.  Prawidłowe przechowywanie oliwy nie jest rzeczą trudną, wystarczy trzymać się kilku zasad, by móc cieszyć się dobrym smakiem oliwy aż do końca butelki. 

Oliwa z oliwek nie lubi:

  • światła słonecznego
  • wysokiej temperatury
  • nieszczelnego opakowania

Oliwa z oliwek to po prostu świeżo wytłoczony sok z owoców oliwek, bez dodatków, konserwantów i wszelkich dodatków przedłużających jej żywotność. Oliwa to nie wino. Im starsza, tym gorsza.

Najważniejsza z zasad, to zużyć oliwę jak najszybciej od momentu wytłoczenia. Najlepiej w ciągu 3 do 6 miesięcy od otwarcia butelki. Oliwa wytłoczona i zabutelkowana jest pozbawiona tlenu, więc może wytrzymać w butelce około dwóch lat. Pod warunkiem, że jest przechowywana w ciemnym miejscu, najlepiej w ciemnej butelce w temperaturze od 10 do 20 stopni. Oliwa nie lubi wahań temperatury, więc powinniśmy zapewnić jej w miarę stałą temperaturę.

Zwróć uwagę, czy w szafce, w której przechowujesz oliwę nie panuje podwyższona temperatura, na przykład ze względu na sąsiedztwo piekarnika lub kuchenki. Warto zwrócić uwagę, by w tej samej szafce nie znajdowały się produkty o intensywnych smakach czy aromatach. Oliwa, jak każdy olej absorbuje smak i zapach. Jednak najgorsze, co może się przydarzyć oliwie, to światło słoneczne i tlen. W momencie otwarcia butelki oliwy jest ona wystawiona na działanie tlenu, zaczyna się nieodwracalny proces jej degradacji.

Oliwę najlepiej zużyć w ciągu 3 miesięcy od momentu otwarcia butelki.

Od tego momentu mamy trzy miesiące, by zużyć oliwę i maksymalnie wykorzystać jej właściwości zdrowotne i najlepszy smak. Po upływie czasu, oliwa zaczyna jełczeć, co można od razu poznać po charakterystycznym złym smaku i zapachu. Oliwa extravergine ze względu na bardzo wysoką zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych może być przechowywana nieco dłużej, niż inne oleje tłoczone na zimno. Dzięki temu też, oliwa może być używana do smażenia, o czym możesz przeczytać na naszym blogu. 

Nie trzymaj oliwy w lodówce. Po pierwsze, w lodówce jest mnóstwo zapachów, które mogą przejść do oliwy, a po drugie, oliwa nie powinna być przechowywana w lodówce, przynajmniej ta dobrej jakości. Oliwa, aby oddać pełny bukiet smaku i aromatu, powinna być w temperaturze pokojowej. Zimna oliwa tego nie odda. Szkoda dobrej oliwy. A propo niskich temperatur, w innym wpisie na blogu poruszyłem kwestię dostaw kurierskich oliw w zimie i czy należy się obawiać zamrożenia oliwy.

Oliwę z oliwek:

  • zużyj w ciągu 3 miesięcy od otwarcia butelki
  • przechowuj w szczelnie zamkniętej butelce
  • nie wystawiaj na działanie światła słonecznego  

W jaki sposób nie przechowywać oliwy z oliwek

Najlepiej w butelkach z ciemnego szkła lub puszkach. Jednym słowem w oryginalnych opakowaniach, w których zostały zakupione. Fajnym pomysłem są też ceramiczne karafki, ale pamiętaj o jednej bardzo ważnej rzeczy. Za każdym razem, jak opróżnisz karafkę, koniecznie umyj ją w środku dokładnie. Absolutnie nie dolewaj oliwy w momencie, kiedy w karafce jest jeszcze porcja z poprzedniego nalania.

Nowy olej dolewasz do starego i tak cały czas. Stara oliwa jełczeje, pociągając za sobą tę świeżą. Nieświadomość tego procesu jest też jednym z powodów, dla którego oliwy serwowane w większości restauracji są z reguły nie do przełknięcia. Po pierwsze, naprawdę bardzo rzadko zdarza się jeszcze w Polsce spotkać dobrą oliwę na stole restauracyjnym, a po drugie, jak ktoś jest świadomy i może się pochwalić dobrą oliwą w restauracji, to raczej zostawia ją w oryginalnych butelkach i nie przelewa jej w karafki.

Uwierz mi, pracuję w branży gastronomicznej od prawie 17 lat, w tym 9 spędziłem na sali restauracyjnej i wiem, jak to wygląda. Nikt nie zadaje sobie trudu mycia karafek. Po prostu następna zmiana przygotowując się do pracy, uzupełnia oliwę do karafek z jasnego szkła (!). Niestety.

Unikaj plastiku

Nie daj się nabrać na historie, że oliwa jest w plastikowej butelce, bo dopiero co przyjechała od gospodarza. Dzisiaj już mało kto sprzeda Ci oliwę w plastiku. Plastik PVC może uwalniać toksyczne substancje, jest przezroczysty, biały. Jeżeli faktycznie zdarzy Ci się dostać oliwę od gospodarza w plastikowej butelce i jesteś pewien, że oliwa została nalana do butelki bezpośrednio przed Twoim przybyciem, a najlepiej przy Tobie, potraktuj butelkę jako środek krótkiego transportu i po powrocie do domu, przelej ją do szklanego lub porcelanowego pojemnika i szczelnie zamknij. 

Przeczytaj również:

  1. Novello. Co to za oliwa?
  2. Czy oliwa z oliwek musi być gorzka?

Social Media

  1. Instagram - odwiedź i śledź nasz profil
  2. Facebook - koniecznie polub nasz profil na social media

Zdjęcie autorstwa Tima Miroshnichenko z Pexels 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl