Promocje
Luigi Tega - Novello Raccolta Di Ottobre (500 ml)
Luigi Tega - Novello Raccolta Di Ottobre (500 ml)

45,00 zł

Cena regularna: 69,00 zł

szt.

Oliwa z oliwek z Piemontu

0
Oliwa z oliwek tłoczona w Piemoncie? Tak, ale tylko w jednym miejscu

Z czym Ci się kojarzy Piemont? Fan motoryzacji powie, że z fabryką i siedzibą FIAT w Turynie, znawca wina z pewnością skojarzy ten region ze znakomitym Nebbiolo, Barolo czy Barbaresco, smakosze z kolei przypomną sobie o wspaniałych truflach z Alby, serze Grana Padano, czy Bagna Cauda.

Ten leżący na pograniczu z Francją, mający własną bogatą kulturę oraz dialekt region, można podejrzewać o wszystko, tylko nie o to, że w tej krainie leżącej w gastronomicznych wpływach masła, tłoczy i używa się oliwę z oliwek extravergine. To prawda, kulturalnie region leży w gastronomicznej strefie wpływów masła i innych tłuszczy zwierzęcych, ale jest też kilkoro zapaleńców, którzy z powodzeniem uprawiają drzewa oliwne i tłoczą całkiem dobrą oliwę extravergine.

Piemont jest regionem górzystym, a w zasadzie raczej pagórkowatym, który doskonale sprawdza się przy uprawie winorośli. Wspomniane wyżej wina należą przecież do światowej czołówki od wielu lat, a nawet i wieków.

Jaka jest skala produkcji oliwy extravergine w Piemoncie, niech świadczy garść danych, zaczerpniętych z przewodnika Flos Olei, najbardziej aktualnego i wiarygodnego źródła informacji o oliwie extravergine na świecie. A więc, areał upraw rozciągający się na wzgórzach i dolinach Piemontu to zaledwie 101 ha, a roczna produkcja oliwy extravergine to zaledwie 9,3 tony!

I teraz najlepsze. W Piemoncie istnieje tylko jedno jedyne gospodarstwo tłoczące oliwę! Nazywa się Azienda Agricola Piero Veglio, która istnieje od 1921 roku. Jedna z ich najlepszych oliw extravergine to Robur, wytłoczona z odmian leccino, carboncella, grignan, leccio del corno. W smaku podobno jest bardzo mocna, ale wspaniała. Następnym razem, jak będę we Włoszech muszę zdobyć butelkę tej oliwy, co może się okazać dosyć trudnym zadaniem. Produkcja jest tak mała, a uprawa tak pracochłonna i kosztowna, że może okazać się, że kupić oliwę można tylko po wcześniejszym zamówieniu, lub w niedługim czasie po zbiorze. C

Cena litra takiej oliwy podobno kształtuje się w granicach 25-35 euro. Sporo jak na oliwę extravergine do codziennego użytku. Niewiele, jak dla smakosza, który kocha oliwę i odkrywanie nowych smaków i aromatów.

Uprawa drzew oliwnych w Piemoncie ma dosyć długą tradycję. Zasadzone przez Rzymian, w czasach średniowiecza i wczesnego chrześcijaństwa używane do tłoczenia oliwy obrzędowej. To nie tak, że w Piemoncie nie ma warunków klimatycznych do uprawy gajów oliwnych. Powód, dla którego oliwa traciła na popularności okazał się podobny, jak w przypadku Toskanii, Lombardii, czy kilku innych regionów. 

Schemat zawsze był podobny, najpierw przychodził mróz, który niszczył większość drzew, po czym miejscowi przerzucali się na uprawę winorośli, która jest łatwiejsza w uprawie i szybciej daje owoce. Na szczęście i z pożytkiem dla wszystkich kochających smak oliwy, od lat 80-tych XX wieku postępuje widoczny wzrost zainteresowania uprawą drzew oliwnych w Piemoncie.

Najpopularniejszymi odmianami w Piemoncie są odporne na niskie temperatury odmiany leccino, frantoio, pendolino, leccio del Corno. Pamiętaj więc! Będąc w Piemoncie, oprócz kilku butelek Barolo czy Barbaresco koniecznie poszukaj dobrej miejscowej oliwy z oliwek extravergine. Możesz też wziąć jedną butelkę dla nas ;)

Przeczytaj również:

  1. Jak przechowywać oliwę z oliwek
  2. Dobra oliwa powinna być gorzka

Odwiedź również nasze profile na social mediach:

  1. Instagram - odwiedź i śledź nasz profil
  2. Facebook - koniecznie polub nasz profil na social media

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl