Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Nowy Świat atakuje oliwą!!! 0

Czy oliwa z oliwek extravergine to domena krajów śródziemnomorskich? Czy najlepsze extravergine pochodzą z Włoch, Grecji i Hiszpanii?

Oliwki uprawia się w wielu miejscach na Ziemii, (Australia, Indie, RPA, obie Ameryki), ale powszechnie panuje pogląd,  że najlepsze miejsce do uprawy oliwek to basen Morza Śródziemnego.

Potwierdzają to konkursy i przeglądy oliw, w których od lat prym wiodą oliwy włoskie, rzadziej hiszpańskie i greckie. Ale Nowy Świat nie chce pozostawać w tyle. Nowy Świat atakuje ;)

 

Jakiś czas temu miałem przyjemność uczestniczyć w bankiecie zorganizowanym przez Biuro Handlowe Ambasady Chile w Polsce z okazji Tygodnia Chile w Polsce. Zostałem zaproszony też na degustację oliwy z oliwek extravergine Aura.

Gospodarstwo tłoczy trzy rodzaje oliwy. Wszystkie extravergine, tłoczone na zimno, oczywiście ;) Spośród trzech; Premium Blend, Premium Selection, Limited Edition najbardziej zasmakowała mi ta ostatnia.

Pewnie dlatego, że jest najbardziej wyrazista w smaku, o przyjemnej ziołowej nucie. Co ciekawe, oliwa ta charakteryzuje się bardzo, bardzo niską kwasowością; według karty z laboratorium – 0,1%! Jest to naprawdę świetny wynik! Norma dopuszczalna dla extravergine to 0,8%. Dobra oliwa w Polsce ma 0,3%, a nasza Chianti Classico (moja ulubiona) ma 0,15%, co uznawałem za wynik ciężki do pobicia.

Na tak niską kwasowość wpływ mają odmiany oliwek (Arbosana i Picual), ręczna metoda zbioru oliwek i natychmiastowe wytłaczanie.

Przyznam, że oliwa bardzo mi smakowała… Zupełnie inna od tych, które do tej pory próbowałem. Mimo, że dało się wyczuć ziołowy, ostry smak, oliwa charakteryzowała się lekkością i świeżością. Butelkę tej oliwy dostałem też w prezencie od przedstawiciela gospodarstwa. Nie nacieszyłem się nią zbyt długo… Pół litra wystarczyło zaledwie na dwa tygodnie :)

Padła nawet propozycja, by CentrumOLIWY.COM zajęło się dystrybucją oliwy w Polsce… Zgodnie z naszą filozofią, sprzedajemy tylko oliwy, które pochodzą z gospodarstw w których byliśmy, znamy się osobiście z właścicielami i mamy pewność unikalnego produktu. Jak na razie do Chile się nie wybieram ;) W Europie jest jeszcze mnóstwo pięknych i ciekawych gospodarstw do odwiedzenia…

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl