NOVELLO to po włosku coś nowego, świeżego, wczesnego, a oliwa novello to zasadzie to nic innego, jak ta wytłoczona z pierwszych oliwek, które dojrzały na tyle, by się nadać do wytłoczenia oliwy. Butelkowana natychmiast po zbiorze, niefiltrowana i niedekantowana, dlatego mętna.
Po kilku dniach w butelce zaczyna się samodzielnie dekantować, wtedy można też zauważyć osadzający się na spodzie butelki osad. Jaka jest główna zaleta oliwy NOVELLO? Świeży intensywny i ostry smak oraz wysoka zawartość polifenoli, wynikająca z tego, że została wytłoczona z ledwo dojrzałych oliwek. Tak, najwięcej polifenoli dają wcześnie dojrzałe owoce.
Oliwki wykorzystywane do tłoczenia oliwy z etykietą NOVELLO zostają zebrane w połowie października. Zbiory odbywają się od wczesnych godzin porannych, najlepsze oliwy są tłoczone z owoców zebranych metodą bruccatura a mano, ręcznie, bez użycia przyrządów mechanicznych.
Taki sposób wyklucza uszkodzenie owocu na etapie zbioru, co jest krytycznie ważne, ponieważ uszkodzona oliwka bardzo szybko się psuje, dając oliwę o wyższej kwasowości i gorszym smaku. Jak rozpoznać, czy oliwka jest już na tyle dojrzała, by nadawała się do zebrania? Kolor. Owoc musi być zielono-różowy, tak zwane invaiate, kiedy oliwki są w idealnym momencie do zbioru i tłoczenia.
Ogólnie od wielu już lat panuje przekonanie, że nie powinno się tłoczyć oliwy z owoców bardzo dojrzałych. Chodzi o smak i polifenole.
Oliwki zebrane do NOVELLO tłoczone są niezwłocznie, najlepiej do 5-ciu godzin od zbioru. Takie tłoczenie daje oliwę intensywnie zieloną i mocną w smaku, coś jakby świeżo skoszona trawa, co jest pochodną wysokiej zawartości polifenoli. Intensywność i goryczkowata nuta przez wiele osób może zostać błędnie zinterpretowana jako wada. Nic bardziej mylnego, goryczka nie jest oznaką zepsucia, to naturalna cecha oliwy NOVELLO. Goryczka i pikantny smak to jest właśnie to, czego poszukują w oliwie koneserzy.
NOVELLO nie jest dekantowane, to znaczy, że nie jest pozbawiane osadu, który się wytrąca samodzielnie po krótkim czasie. Jest to proces naturalny, ale też należy pamiętać, że osad to pozostałości roślinne, które rzadko, bo rzadko, ale mogą przyczynić się do wystąpienia defektów oliwy. Po prostu przez to oliwa szybciej może się zepsuć, bo pozostałości mogą zacząć szybciej fermentować.
Z dobrych wiadomości, to taka, że w tych resztkach "siedzi" większa zawartość polifenoli (antyutleniacze). Można samodzielnie spróbować przefiltrować NOVELLO z osadu, na przykład przez filtr do zaparzania kawy, ale o wiele lepszym sposobem jest wykorzystanie oliwy novello w czasie krótszym niż dwa miesiące od otwarcia butelki. Dzięki temu masz gwarancję, że oliwa będzie pyszna, świeża i zdrowa
Jest to idealna oliwa do próbowania na surowo, najlepiej ze świeżym pieczywem, a klasycznym sposobem jest jedzenie jej z bruschettą, ponieważ powszechną opinią jest to, że na świeżym pomidorze świeża oliwa najlepiej pokazuje swój smak.
NOVELLO doskonale też zagra w surowym mięsie, na przykład w carpaccio czy tatarze. My od prawie 10 sezonów sprowadzamy co roku umbryjskie novello z gospodarstwa Luigi Tega.
Przeczytaj również:
Odwiedź również nasze profile na social mediach: