Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Najlepsze oliwy z oliwek extravergine 2012/2013 0
Najlepsze oliwy z oliwek extravergine 2012/2013Jak co roku, każdy miłośnik oliwy z oliwek extravegine wyczekuje publikacji kolejnego rocznika Flos Olei, niezależnego przewodnika po świecie oliwy. Autor przewodnika Marco Oreggia wraz ze swoim zespołem, od 2001 roku zajmuje się degustowaniem i klasyfikowaniem oliwy z oliwek extravergine z całego świata. W tym roku pojawiła się już czwarta edycja cenionego przewodnika.

Czas na kolejne podsumowanie zbiorów oliwy, tym razem z sezonu 2012/2013. Tym razem trochę się spóźniłem, ale to przez nadmiar zajęć. Mam nadzieję, że wybaczycie ten lekki poślizg i z ciekawością przeczytacie kilka słów, które pozwoliłem sobie napisać poniżej.

W tegorocznej edycji przewodnika znalazło się 488 gospodarstw z całego świata, a konkretnie z 45 krajów, w których uprawia się oliwki. Nowością jest sklasyfikowanie oliw z tak egzotycznych krajów jak Namibia czy Jemen. Ale to, co wzbudza największe emocje, to wybór TOP 20, czyli 20 najlepszych oliw świata, wybranych przez zespół ekspertów, kierujących się różnymi kryteriami doboru. W tym roku bezapelacyjnie wygrały włoskie oliwy.

Spośród czołowej dwudziestki, włoskim oliwom przypadło aż 15 wyróżnień. Trzynaście wyróżnień zostało podzielone między konkretne oliwy, podczas gdy dwa wyróżnienia przypadły całym gospodarstwom.

Pierwszym z nich, była  Società Agricola Consortile Olio Cru z północnych Włoch wyróżniona za innowacyjność, pasję oraz głęboką dbałość przy procesie tłoczenia oliwy (tłoczenie samej miazgi oliwnej, bez pestki!).

Drugie wyróżnienie powędrowało do Azienda Agricola Nicola Monterisi z Apulii na południu Włoch. Gospodarstwo zostało wyróżnione znaczkiem "Made with Love" za produkcję oliw z odmiany Coratina, typowej dla Apulii.

Włosi zgarnęli również tytuł dla najlepszej oliwy z oliwek extravergine roku 2013. Uznano ją oliwę extravergine pochodzącą z Azienda Agricola De Carlo z Apulii (PDO Terra di Bari).

Najlepszym gospodarstwem 2013 roku wybrano hiszpańską Pagos de Familia Margues de Grinon z Andaluzji. Najlepszą oliwą w kategorii medium fruity wybrano chorwacką oliwę Tonin.

A teraz uwaga! Najlepszą oliwą 2013 roku na świecie w kategorii light fruity wybrano Bonamini Valpolicella DOP. Tak, to ta oliwa, którą mamy w naszej ofercie. Valpolicellę sprowadziłem w 2011 roku... Miałem nosa :) Tak więc mamy kolejną wspaniałą i utytułowaną oliwę.

Z ciekawostek należy wspomnieć o wyróżnieniu gospodarstwa Rangihoua Estate z Nowej Zelandii. Gospodarstwo mieści się na wyspie Wahieke zostało założone w 1996 roku przez Anne Stanimiroff i jej męża Colina Sayles. Inspiracją podobno była wyprawa do Toskanii, a w realizacji planów pomógł klimat panujący na wyspie, który parametrami przypomina ten panujący w basenie Morza Śródziemnego. Z powodzeniem uprawiają oliwki odmian Koronoeki, Picual, Frantoio, Pendolino, a także winorośle.

Przeczytaj również:

  1. Novello. Co to za oliwa?
  2. Czy oliwa z oliwek musi być gorzka?

Social Media

  1. Instagram - odwiedź i śledź nasz profil
  2. Facebook - koniecznie polub nasz profil na social media

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl