Oliwa z oliwek extravergine z regionu Kalabria

0
Oliwa z oliwek extravergine z regionu Kalabria

Kalabria jest jednym z największych producenetów oliwy z oliwek extravergine we Włoszech. Razem z sąsiednią Apulią są krajowymi gigantami w tłoczeniu płynnego złota. Żeby uzmysłowić skalę i rozmiar, przytoczę dane z przewodnika Flos Olei, według którego w sezonie 2009-2010 Kalabria była odpowiedzialna za wytłoczenie ponad 33% całej oliwy we Włoszech.

Oliwa z oliwek w Kalabrii jest nie tylko namacalnym dziedzictwem kultury, ale i jednym z największych bogactw naturalnych i motorów napędowych gospodarki regionu. Klimat panujący w regionie jest wprost idealny do uprawy oliwek, otoczony wzniesieniami od zachodu i morzem od wschodu. 

W Kalabrii drzewa oliwne można spotkać praktycznie wszędzie. Jest to w końcu kolebka kultury oliwnej na półwyspie, zapoczątkowana przez greckich kolonistów, którzy wylądowali tutaj w VII wieku przed naszą erą. Z Kalabrii uprawa oliwek rozlała się na pozostałą część Italii i dalej na północ w kierunku dzisiejszych ziem francuskich i hiszpańskich.

Obecnie w Kalabrii powierzchnia uprawy drzew oliwnych to ponad 149 000 hektarów. Istnieje tu ponad 30 lokalnych odmian oliwek, z najbardziej popularnymi; carolea, tondina, roggianella, grossa di Cassano, moresca, grossa di Gerace, ottobratica, dolce di Rossano i sinopolese. Oczywiście spotkamy też tutaj występujące w całych Włoszech odmiany frantoio, leccino, coratina.

Proszę sobie wyobrazić, że tłoczeniem oliwy zajmują się tutaj 864 młyny, które przyjmują oliwę z ponad 85000 farm!

Tak, to nie pomyłka, osiemdziesiąt pięć tysięcy! Stopień modernizacji gospodarstw jest różny, możemy znaleźć zarówno stare i niezadbane miejsca, jak i nowoczesne, stawiające na wysoką jakość i wydajność. Niestety, w naszej ofercie nie mamy jeszcze oliwy z Kalabrii, ale mam nadzieję, że to niedopatrzenie będzie nadrobione już wkrótce.

Przeczytaj również:

  1. Czy bruschetta to tylko grzanka, pomidory, czosnek i bazylia?
  2. Energetyczna przekąska z orzechów, miodu, sera i oliwy

Social Media

  1. Instagram - odwiedź i śledź nasz profil
  2. Facebook - koniecznie polub nasz profil na social media

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl