Valpolicella to nie tylko wino, ale również znakomita oliwa z oliwek

0
Valpolicella to nie tylko wino, ale również znakomita oliwa

Oliwa z włoskiego regionu Veneto jest w naszym kraju praktycznie nieznana. Północny region Włoch kojarzony jest raczej z uprawą winorośli i wspaniałymi winami, które tam powstają. Kto choć raz nie słyszał o winie Amarone, czy Valpolicella!

To jedne z najlepszych win w ogóle, ale pewnie nie zdawałeś sobie sprawy, że pochodzą z regionu skupionego wokół Wenecji. Naszą ambicją jest sprowadzać tylko najlepsze oliwy. Jeżeli takie przyjęliśmy założenie, to jest sprawą oczywistą, że w naszym sklepie nie mogło zabraknąć oliwy z Veneto, albowiem tam powstaje jedna z najepszych oliw we Włoszech i na świecie w ogóle.

W miejscowości Illasi, prowincja Werona, mieści się gospodarstwo rodziny Bonamini, w którym powstaje kilka znakomitych oliw, ale największą karierę wśród smakoszy i degustatorów od wielu lat robi BONAMINI DOP VALPOLICELLA PASSION OF VERONA.

Więcej o tej oliwie możecie przeczytać po kliknięciu w oliwa z oliwek extravergine Bonamini Valpolicella DOP, natomiast w tym miejscu chciałbym przedstawić Was historię rodziny Bonamini, dlaczego postanowili zająć się uprawą oliwek i tłoczeniem oliwy. 

Gospodarstwo Bonamini odwiedziłem w 2011 roku, zapoznałem się z ludźmi pracującymi na codzień w gospodarstwie, spróbowałem oliwy i się zachwyciłem. BONAMINI DOP VALPOLICELLA PASSION OF VERONA to oliwa która spełnia moje wszystie wymagania smakowe, jest wyrazista i ostra! Absolutnie mój smak. Dlatego jest u nas w sklepie i naprawdę ciężko ją dostać. Jak tylko przyjeżdża dostawa, za każdym razem po kilku dniach nie ma po niej śladu. Zamawiam coraz więcej i więcej i znowu to samo. To nie jest oliwa dla początkujących. Ten, kto decyduje się na Valpolicella DOP, wie, czego oczekiwać po jej mocnym i zdecydowanym smaku. Ale odchodzę od tematu, którym jest przedstawienie gospodarstwa rodziny Bonamini. Najlepiej będzie, jeżeli przedstawią się sami.

O pasji do oliwy, trudnych początkach i planach na przyszłość opowie obecny właściciel aziendy - Giancarlo Bonamini.

W 1965 mój ojciec Stefano wykupił nieużywany młyn należący do mojego wuja i postanowił, że zajmie się tłoczeniem oliwy z oliwek dostarczanych przez miejscowych rolników. Ja sam postanowiłem kształcić się w kierunku, który w przyszłości miał mi zapewnić wiedzę na temat prowadzenia gospodarstwa zajmującego się produkcją oliwy z oliwek.

W 1990 roku skończyłem studia rolnicze, wróciłem do rodzinnej miejscowości i z miejsca poświęciłem się pracy w naszym gospodarstwie. Dzięki nabytej wiedzy mogłem wdrażać innowacje, unowocześnić proces tłoczenia, co nie zawsze spotykało się z pełną akceptacją reszty rodziny.

Do tej pory zajmowaliśmy się tylko tłoczeniem oliwy dla innych. Ja chciałem czegoś więcej. Moim marzeniem było, by nazwisko Bonamini pojawiło się na butelkach oliwy extravergine. Udało się.

W 1996 roku nasze gospodarstwo zostało jednym z założycieli konsorcjum, które ma na celu ochronę i popularyzację oliwy z oliwek extravergine regionu Veneto. 

Do tłoczenia naszych oliw używamy oliwek zebranych ręcznie, co gwarantuje najwyższą jakość oliwy oraz niską kwasowość. Mechaniczny zbiór owoców powoduje, że oliwki się obijają, szybciej fermentują, przez co wytłoczona z nich oliwa jest niższej jakości (obicia powodują szybki wzrost kwasowości). Oliwę tłoczymy z lokalnych odmian Grignano i Favarol, oraz z popularnych w całych Włoszech odmian Leccino, Frantoio i Moraiolo. Proces tłoczenia jest w pełni zmechanizowany i odbywa się w cyklu ciągłym, "na zimno", tj. poniżej temperatury 27 stopni Celsjusza.

Po wytłoczeniu oliwa przechowywana jest w specjalnych stalowych pojemnikach, a rozlewana jest dopiero w momencie zamówienia. Dzięki temu oliwa nie utlenia się tak szybko i dłużej zachowuje swój smak, aromat i właściwości chemiczne (witamina E, polifenole). Zachęcam Was do spróbowania owoców naszej wieloletniej pracy. W sklepie CentrumOLIWY.COM znajdziecie nasze najlepsze oliwy extravergine, oraz inne produkty takie jak pate z oliwek, czy oliwki w zalewie.

Przeczytaj również:

  1. Przepyszne i szybkie spaghetti z krewetkami
  2. Szybka słodko-słona przekąska z oliwą extravergine

Social Media

  1. Instagram - odwiedź i śledź nasz profil
  2. Facebook - koniecznie polub nasz profil na social media

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl