Twój koszyk jest pusty.

Skip to Main Content »

Rodzaje oliwy z oliwek

DOP to skrót od włoskiego sformułowania: denominazione di origine protetta czyli oznaczenie chronionego, nadzorowanego pochodzenia. Oznacza to, że cały proces uprawy i produkcji jest ściśle określony i nadzorowany.

Unia Europejska przyznaje takie certyfikaty produktom, których wysoka jakość, lub inne wyjątkowe cechy są ściśle związane z danym regionem, niemożliwe do uzyskania gdzie indziej. Nie chodzi tylko o położenie geograficzne, ale też o metodę produkcji i tradycję. Tak więc absolutną pewność dotyczącą pochodzenia oliwy z danego kraju lub regionu dają nam jedynie oliwy DOP.

Klasyfikacja oliwy z oliwek

Wstępując do sklepu masz co najmniej kilka oliw różnych producentów do wyboru. Pierwsza rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę, to klasyfikacja oliwy z oliwek. Chcąc wybrać pełnowartościową oliwę z oliwek, powinieneś wybierać tylko oliwę z oliwek extravergine. 

Jak już wcześniej wspomniałem, o jakości oliwy z oliwek decydują takie czynniki jak: uwarunkowania klimatyczne, pora wybrana na zbiór oliwek, sposób zbioru, metoda wytłaczania i gatunek oliwki. Te wszystkie czynniki wpływają na skład chemiczny oliwy z oliwek, a ten z kolei jest wyznacznikiem jej jakości. Im niższa kwasowość oliwy, tym większa zawartość polifenoli i witaminy E. 

Poniżej zachęcam do zapoznania się z rodzajami oliwy z oliwek. Zwróć uwagę jak wielka różnica jest pomiędzy oliwą z oliwek extravergine a ostatnią w klasyfikacji sansą. 

     Oliwa z oliwek extravergine

Oliwa ta jest oliwą uzyskaną z tłoczenia wyłącznie świeżych oliwek, nie podlegająca żadnym procesom chemicznym. Jest to po prostu 100% sok z oliwek. Oliwki zebrane z drzewa (najlepiej ręcznie), powinny trafić do tłoczni w ciągu maksymalnie 24 godzin. Im krótszy czas od zbioru do wytłoczenia owoców, tym niższa kwasowość oliwy (zawartość kwasu oleinowego), która dla oliwy extravergine wynosi maksymalnie 0,8% i jest też jednym z wyznaczników jej jakości. 

Kwasowość oliwy zależy również od kondycji owoców używanych do tłoczenia. Z owoców obitych, opadniętych lub w jakikolwiek inny sposób uszkodzonych, nie uzyska się oliwy o niskiej zawartości kwasów. Dlatego najlepsze oliwy extravergine otrzymuje się z owoców zebranych metodą brucatura a mano, czyli ręcznie owoc po owocu.

Na ogół producenci nie zamieszczają informacji o kwasowości oliwy. Można jednak przyjąć, że oliwa o kwasowości poniżej 0,3% jest już oliwą z wyższej półki.

Zobacz Oliwy z Oliwek Extravergine

     Oliwa z oliwek vergine

Jest to oliwa gorszej jakości, nie spełniająca norm jakościowych oliwy extravergine. Oliwa vergine jest dodawana do oliwy rafinowanej celem jej uszlachetnienia. Nie jest dostępna w sprzedaży.

     Rafinowana oliwa z oliwek (pure)

Oliwa, która ze względu na swoje wady organoleptyczne nie może zostać sklasyfikowana jako oliwa extravergine. Poddana zostaje chemicznemu procesowi rafinacji, podczas którego zostaje pozbawiona smaku, zapachu i koloru, przez co staje się zupełnie neutralna. Pod koniec procesu rafinacji dodaje się niewielką ilość oliwy z pierwszego tłoczenia (Vergine, rzadziej extravergine).

     Sansa

Jest to najniższej jakości oilwa, która została dopuszczona do konsumpcji. Po wytłoczeniu oliwy w prasie pozostaje masa oliwna, tzw. wytłoki oliwne, które są poddawane działaniu rozpuszczalnika, który „wyciąga” z wytłoczyn niewielką ilość oliwy, którą następnie się rafinuje. 

Ta oliwa nie posiada żadnych właściwości organoleptycznych. Jest też pozbawiona wszelkich właściwości zdrowotnych typu polifenole i witamina E, w które bogata jest oliwa z oliwek extravergine. W Polsce często można spotkać na opakowaniu sansy zapewnienia producentów o „delikatnym smaku”. Ten „delikatny” smak, to w istocie brak smaku oliwy.